W sklepie internetowym eokapy.pl znajdziesz okap do każdej kuchni. W ofercie znajdują się urządzenia topowych producentów. Nasze propozycje łączą w sobie różnorodny design, najnowsze funkcje i najbardziej nowoczesne technologie dostępne na rynku.

Wybierając sprzęt AGD warto poświęcić szczególną uwagę okapowi kuchennemu. Niepozorny, kiedyś uważany za zbędny, jednak dzięki rosnącej świadomości konsumentów coraz więcej klientów zdaje sobie sprawę, że to jeden z najważniejszych sprzętów kuchennych, mających wpływ na jakość powietrza w naszym domu.

Mając na uwadze estetykę i wzbogacenie wnętrza o designerski dodatek można wybrać jeden z okapów dekoracyjnych, pełniący funkcję żyrandola, często o kształcie, który nie kojarzy się z klasycznym okapem. Na rynku dostępne są modele, które swoim wyglądem nie zdradzają do czego służą. Jednak najważniejsze o czym należy pamiętać szukając okapu do swojej nowej kuchni to odpowiednie dobranie wydajności do wielkości pomieszczenia.

Głównym zadaniem okapu jest usuwanie nieprzyjemnych zapachów, tłuszczów i oparów, które powstają w trakcie gotowania. Wybór okapów na rynku jest bardzo różnorodny, tak jak różne są pomieszczenia kuchenne. Przy wyborze konkretnego urządzenia należy dobrać wydajność okapu do kubatury kuchni, a także wziąć pod uwagę równie istotne parametry, takie jak położenie okapu w kuchni, sposób montażu, szerokość i głośność urządzenia, czy rodzaj filtra.

Jaka wydajność będzie dla mnie odpowiednia?

Wzór na odpowiednią wydajność do naszego pomieszczenia:

powierzchnia w m^2 x wysokość pomieszczenia x 15 = ilość m^3/h jakie minimum powinien obsłużyć nasz okap.

Rodzaj okapu kuchennego zależy przede wszystkim od umiejscowienia i sposobu montażu, jednak ostateczny wybór jest uzależniony od indywidualnych preferencji klienta.

Okapy przyścienne

Do wyboru mamy okapy przyścienne, które montowane są na ścianie. Na rynku jest wiele urządzeń tego typu, dlatego bez problemu można wybrać takie, które wpasuje się we wnętrze minimalistyczne lub bardziej dekoracyjne. Okapy przyścienne występują w różnych kształtach: od klasycznych, przez okapy ze skośnym panelem, do najnowszych propozycji okrągłej czy kwadratowej tuby.

Okapy do zabudowy

W małych przestrzeniach kuchennych, często połączonych ze strefą dzienną liczy się dobra organizacja. Wtedy najczęściej wybierane są okapy przeznaczone do zabudowy podszafkowej, które po zamontowaniu w szafce nad płytą kuchenną są niewidoczne.

Okapy teleskopowe

Drugą opcją do zabudowy są okapy teleskopowe, które rozpoczynają swoją pracę w momencie kiedy wysuniemy przedni panel w stronę środka kuchni, natomiast w momencie schowania panelu pod dnem szafki okapowej zakończą swoją pracę – wystarczy go wsunąć.

Okapy wyspowe

Duże przestrzenie wymagają wysokiej jakości urządzenia filtrującego powietrze. Okapy wyspowe wyróżniają się nieprzeciętnym designem. Montowane są do sufitu najczęściej na środku pomieszczenia, nad wyspą kuchenną, dlatego dekoracyjność urządzenia jest szczególnie ważna dla klientów.

Okapy sufitowe

Alternatywą dla okapów wyspowych są okapy sufitowe, które nie wiszą nad wyspą, wbudowane w sufit, tworzą gładką taflę zlicowaną z sufitem. Panel okapu może być niewidoczny, jednak najbardziej popularne są takie z wbudowanym oświetleniem panelowym, które jest doskonałym źródłem światła w kuchni.

Okapy blatowe

Rozwój technologiczny przyczynił się do powstania w ostatnich latach okapów blatowych. Ten rodzaj jest coraz bardziej popularny i występuje w różnych wariantach: może być wbudowany w płytę kuchenną lub stanowić niezależne urządzenie, które montuje się zaraz za płytą. Urządzenie jest zabudowane w szafce kuchennej, wysuwa się z blatu pionowo do góry po uruchomieniu, natomiast jest zupełnie niewidoczne kiedy jest nieużywane. Bliska odległość od kuchenki oraz wysoka wydajność okapu blatowego sprawia, że pochłania opary ekspresowo.

Okap kuchenny standardowo może pracować dwóch trybach. Tryb wyciągu wymaga podłączenia urządzenia do wentylacji kominowej i odprowadza opary powstałe przy gotowaniu na zewnątrz budynku. Drugą możliwością jest użycie urządzenia w trybie pochłaniacza przez zastosowanie filtrów węglowych (do nabycia niezależnie), które neutralizują zapachy dzięki obecności drobinek węgla aktywnego. Filtr aluminiowy znajdujący się w zestawie do każdego okapu można umyć ręcznie lub w zmywarce i używać przez długi czas.

Standardowym wyposażeniem każdego okapu jest oświetlenie halogenowe lub LED, którego zadaniem jest doświetlenie przestrzeni roboczej blatu. Urządzenia posiadają dodatkowe funkcje i udogodnienia, których wybór zależy od osobistych preferencji użytkowników. Okap może być wyposażony w timer, gdzie możemy ustawić czas, po których urządzenie samo się wyłączy. Zdalne sterowanie jest możliwe kiedy w zestawie znajduje się pilot – można sterować mocą pracy silnika, włączać i wyłączać urządzenie, a także regulować intensywność oświetlenia. Niektóre elementy mają wbudowany czujnik czyszczenia, który przypomni o konieczności wymiany filtrów. Tryb intensywny to kolejna z funkcji dodatkowych, którą można wykorzystać przy intensywnym gotowaniu. Dla rodziców może okazać się przydatna opcja blokady przed dziećmi, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo w domu. Przy zaawansowanych modelach można spotkać również funkcję łączenia okapu z płytą. Okap rozpoznaje ilość i jakość powstałych oparów i dostosowuje do nich moc pracy silnika.

Szeroki wybór okapów pozwala dobrać urządzenie, które najlepiej sprawdzi się w danej kuchni, jednak warto najpierw poznać wszystkie możliwości. To jest gwarancja udanego zakupu i Państwa satysfakcji. My gwarantujemy, że niezależnie od wyboru, nasze sprzęty będą służyć w Państwa domach na wiele lat.